Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Potrzebujesz literatury kryminalnej? Kliknij tu.

Pokaźna rzesza ludzi interesuje się koszmarnymi opowieściami. Jedni gustują w powieściach na granicy horroru, inni uwielbiają zagłębiać się w głębokie zakamarki pogmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców oraz okrutnych bandziorów. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji przybliżających zainteresowanym prawdziwe oraz zmyślone historie, nadal jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Kryminalne książki oraz thrillery – czemu pragniemy czuć strach?

Zapaleniec powieści kryminalnych oraz thrillerów bez zastanowienia odpowie, iż idzie o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Czytając czy oglądając straszne historie pragniemy na jakiś czas dać się ponieść przenikliwemu uczuciu niepokoju, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to na ogół utrata zatrudnienia, finanse bądź zdrowie. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu bajki Andersena i braci Grimm mają z reguły tak mroczny i okrutny wydźwięk – w ten sposób bajki te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, pokazując im w tym samym czasie, że to co dobre nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery lepiej budują klimat niż ich serialowe ekranizacje

XXI wiek to wiek kultury na życzenie. Odbiorcy, gdy znajdą na nią czas, szukają mini serialu bądź filmu, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy klimatycznych kryminałów i thrillerów są praktycznie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które dostępne są na przeróżnych platformach streamingowych. Co godne uwydatnienia, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść kryminalną lub horror, konsumuje się w inny sposób niż film fabularny – dłużej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każda dygresja, dialog bądź bohater (a również postać z czwartego planu) kształtuje nastrój snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy najczęściej niespiesznie, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli więc masz czas i kochasz czytać, pozwól się nastraszyć literaturze kryminalnej, thrillerom oraz horrorom.

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa