Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Potrzebujesz łańcuchów na opony? Wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają najczęściej stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]