Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Potrzebujesz książek młodzieżowych? Sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadszą styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybierze głównie błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, w telewizji bądź na komputerze, a po książkę na ogół sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla zabawy jest odległym konceptem.

Literatura dla młodzieży odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodych ludzi

Młodzież nie jest skazana jedynie na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest masa literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają problemy i opisują historie intrygujące młodą generację czytelników. Ta odmiana literatury otrzymała własną nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka kreowana z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla nastolatków czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in thrillery, romanse i fantastyka. Jednakże wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wyraźnie do typowych doświadczeń młodzieży. Powieści te mówią więc o relacjach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni i odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, iż inni także mają analogiczne problemy przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Czy warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych

Polecamy oferować młodzieży angażujące ją książki, gdyż zaktywizowanie w nich ochoty czytania dla przyjemności po czasie daje sporo korzyści. Nastolatek, który często czyta posługuje się szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co dostrzegalnie ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Ale odkrywanie problemów innych ludzi w tym samym wieku to też sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych potrzeb. Co kluczowe, rodzina w żadnym razie nie powinna żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej wybiera opowieści o wampirach bądź statkach kosmicznych nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu je eksplorować!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa