Kominki bio i ich charakterystyka

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – roześmiani ludzie z garnuszkiem gorącej kawy w ręku grzeją się przy płomieniach kominka. Zwłaszcza zimą oraz jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które dysponują własnym domem jednorodzinnym. Prawdą jest, iż standardowego kominka nie założymy w mieszkaniu, ale możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Największe atuty biokominków oraz ich charakterystyka

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, charakteryzuje się tym, iż można go założyć w dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on wykonania komina wentylacyjnego, istotne jest natomiast, aby powierzchnia w którym zostanie postawiony biokominek posiadała bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pomieszczeniach absolutnie szczelnych. Znacznym atutem biokominka jest jego prosta konstrukcja (to wręcz wyłącznie obudowa i palenisko) oraz względnie niski ciężar. Najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej, jednak można znaleźć także modele z obudową kamienną lub szklaną. Niektóre biokominki są wolnostojące, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, przykładowo wtedy gdy zdecydujemy się zmienić wystrój mieszkania. W kilku minionych latach zapotrzebowanie na biokominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, iż w tym momencie bardzo łatwo dobrać jakiś jego model do każdego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych kupimy modele biokominków wolnostojących, wiszących lub narożnych. Produkowane są modele biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w altanach, na tarasie, werandzie, na balkonie lub w ogrodzie, które można użyć również jako element dekoracyjny ogródka hotelu albo restauracji.

Biokominek nie wyzwala związków toksycznych

W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, dzięki czemu nie generuje się dym. Podczas spalania bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się tylko para wodna i dwutlenek węgla (stąd przytoczony wyżej wymóg zapewnienia należytego obiegu powietrza w pomieszczeniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osadzają się one zatem na sprzętach domowych czy meblach, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych dla środowiska. Mankamentem dla poniektórych jest to, iż biokominki wyzwalają mniej ciepła niż klasyczne kominki, niemniej jednak ich atuty, głównie opcja zainstalowania ich w mieszkaniu oraz ogromne walory estetyczne, dominują.