Ekologiczna żywność – niska zawartość metali ciężkich i azotanów

Pokaźna porcja wiedzy o przetworach ekologicznych. Sprawdź koniecznie!

Od szybkiego rozwoju branży spożywczej, który obserwujemy od zeszłego wieku, produkty konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto standardowo wypełniać różnymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednak razem z rosnącym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, ostatnio coraz chętniej szukają oni artykułów wytworzonych z ekologicznej żywności.

Żywność ekologiczna – niska zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich

Żeby konkretny wyrób trafiający na półki sklepowe w Polsce mógł mienić się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej wyprodukowane muszą posiadać odpowiednie certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego instytucje. Podstawowym jednak cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, iż wykorzystane do ich przygotowania warzywa i owoce hodowano według wszystkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie korzystali z chemicznych nawozów ani pestycydów mogących negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy powodują zakwaszenie gleby lub zatruwają wody gruntowe, a opryski pół silnymi pestycydami nierzadko powodują np. obumieranie pożytecznych pszczół. Z kolei ekologiczna uprawa sprawia, że owoce i warzywa posiadają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych niepożądanych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu przetworów ekologicznych

Przetwory eko są poddawane nieustannemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w czasie składowania i transportu. Co kluczowe, gdy przetwór spełnia wymogi, jego wytwórca nie licząc typowych informacji m.in. o masie netto, miejscu pochodzenia składników, możliwych alergenach, terminie trwałości oraz warunkach składowania, musi także obowiązkowo podać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdy ułożone w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów warto zatem czytać dokładnie etykiety wyrobów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]