Charakterystyka biopaliwa do kominków

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać dom? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci kluczowe informacje, jakie należy znać o działaniu i użytkowaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do biokominków?

Płyn do biokominków to substancja tworzona na bazie alkoholu, najczęściej etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są całkiem bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W trakcie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smolne nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można instalować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa powinny być wyszczególnione informacje o jego składzie, z tej przyczyny jeśli producent nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy napomkniętego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, bowiem na ich cenę składają się wydatki poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka niskiej jakości? Podczas jego spalania wydzieli się przykry zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Jak długo spala się biopaliwo do kominka?

Biopaliwo do kominka spala się bezwonnie, jednakże istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dolać, aby wydzielane podczas jego spalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybraną przez nas woń. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, ale tempo spalania zależy w głównej mierze od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Paliwo do biokominka najczęściej można nabyć w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli zdecydujemy się na duży biokominek, którego naczelnym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli zaopatrzyć się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i stosujemy go okazjonalnie, lepiej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do kominków to produkt zapalny, w związku z tym najlepiej mieć w mieszkania tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego spożytkowania.