Zakres działania chirurga stomatologa

Nie wszystkie choroby jamy ustnej możemy zlikwidować zwykłymi metodami. Jeżeli okazują się one nieskuteczne, jedynym wyjściem jest zazwyczaj któraś z metod chirurgicznych. Zajmuje się tym chirurg stomatolog, do którego musimy wybrać się na przykład w razie znacznych ubytków uzębienia, konieczności wstawienia implantów lub koron, uszkodzeń kości i schorzeń tkanek miękkich, takich jak różnego rodzaju narośle bądź nowotwory. Które metody bywają zatem stosowane w czasie leczenia pod okiem chirurga stomatologa? I, co najistotniejsze, do którego lekarza wybrać się, żeby zabiegi były bezbolesne, a nie przytrafiły się nam niemiłe niespodzianki?

Chirurg stomatolog – leczenie

Na pewno najczęściej przeprowadzanym w poradniach chirurgów stomatologów zabiegiem są ekstrakcje zębów – także tych znacznie uszkodzonych, wymagających nacięcia dziąsła i dłutowania. W razie dużych ubytków czy pacjentów po złamaniach potrzebne okazuje się niekiedy odbudowanie kości – to również jest domeną chirurga stomatologa. Ten lekarz zajmuje się również leczeniem różnych zmian w pozostałych tkankach jamy ustnej – między innymi wspomnianych wcześniej guzów czy narośli – a także odtwarzaniem uszkodzonych tkanek.

Chirurg stomatolog – jak znaleźć lekarza?

Jak nietrudno stwierdzić, wybór nieodpowiedniego chirurga stomatologa może okazać się przyczyną poważnych trudności. Warto zatem powiedzieć parę słów na temat tego, czym cechuje się właściwy chirurg stomatolog i czym kierować się przy szukaniu lekarza. Najistotniejsze jest na pewno to, aby stosował on tylko nowoczesne urządzenia i, co najważniejsze, leki znieczulające. Spore znaczenie ma również nastrój w gabinecie oraz stosunek dentysty do chorych – wiele mówią nam o nim komentarze wcześniejszych klientów, a te wyszukamy na przykład w sieci lub wśród bliskich.