Szacujemy koszt druku 3D. Które czynniki wpływają na cenę?

Skieruj się w to miejsce, jeśli szukasz więcej wiadomości o cenniku druku 3D.

Możliwość zamówienia wydruku 3D każdej makiety, prototypu oraz podzespołów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamysłem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, często decyduje się ono na kupno własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Natomiast jeśli w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie albo potrzeba skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku planowania projektu pojawia się najczęściej pytanie: jak oszacować koszt wydruku 3D?

Końcowa cena wydruku 3D – co na nią wpływa?

Na finalny koszt druku 3D oddziałuje kilka elementów. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem we właściwym formacie (STL lub STEP), dzięki któremu można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zlecenia. Nieraz zlecający opracowuje zaledwie rysunek projektowy albo fizyczny model. To powoduje, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego przedmiotu z użyciem skanera 3D, ewentualnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki znacząco wpływające na końcową cenę wydruku to, rzecz jasna, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od tego, czy wydruk ma mieć kompletne czy częściowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (np. impregnacji albo lakierowania).

Chcesz wyliczyć cenę wydruku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie da się właściwie obliczyć kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z podmiotem, u którego zamierzamy zrealizować dane zlecenie. W tym celu wypada wysłać jej plik do ewaluacji lub, jeśli go nie mamy, wypełnić kwestionariusz i jak najdokładniej opisać specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą odnośnie wyboru materiału i techniki druku.

Lokalizacja firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]