Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Potrzebujesz dowiedzieć się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała? Na co czekasz? Koniecznie sprawdź www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale także odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania szczegółowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na drabinach, pomostach, słupach itd. Specjalistyczne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących niekorzystnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z 3 stadiów – badania neurologicznego, laryngologicznego oraz okulistycznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta padaczki, krótkowzroczności lub schorzeń błędnika. Oprócz tego trzeba też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im regularnie co 12 miesięcy. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, zez, jak również schorzenia neurologiczne i choroby narządów ruchu. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]