Jakie usługi z zakresu hydroizolacji wykona profesjonalna ekipa?

Podczas budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do źle lub w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które fragmenty budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, dachy, fundamenty, piwnice i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii powinno się użyć w stosunku do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Istotne jest, aby projektowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem i naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.