badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, badania psychologiczne Bielsko Biała

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców pozwalają sprawdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i egzaminatorów

Testom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C+E. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą szybkość działania kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Drugim etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie testów wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]