Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Ochrona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu powierzyć realizację hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zlecić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale też w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów też należy pozostawić profesjonalistom, bowiem nierzadkim błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich zamienników, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieskuteczna.