Dlaczego badania operatorów są takie ważne?

Pragniesz poznać więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko? Wejdź na www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z długą i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że badania te znajdują również zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość i rzetelność udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób planujących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, koncentracji uwagi i widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać tylko psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]