Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.