Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Dowiedz się, jak zamówić badania kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]