Izolacja pionowa i pozioma – co to takiego i jak jest wykonywana?

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, pragnie, by jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeśli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na murach, na skutek czego powoduje, iż są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz rola, jaką pełni

Jedną z oznak źle wykonanej izolacji domów jest zawilgocenie murów. Do tego dodać należy odpadające tynki i przytoczone we wstępie plamy, które na ogół pojawiają się na parterze i w piwnicy. Takie problemy niezwykle często spotykane są w tych domach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki nowe, czy te wybudowane bardzo dawno. Aby odtworzyć źle wykonaną bądź brakującą izolację poziomą, należy określić do jakiego pułapu powinna ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około 10 nawiertów leżących na skos. Potem przygotowane otwory należy napełnić wykorzystując w tym celu specjalny roztwór, który ma działanie uszczelniające. Ma on właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przedostawanie się wody w górne części murów. Aby jednak izolacja mająca charakter poziomy była naprawdę efektywna, niezbędne jest także odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć całość środkiem o działaniu izolującym. Dopełnieniem robót budowlanych jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest powierzyć mającej doświadczenie ekipie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą wykonane prawidłowo, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.