Dowiedz się więcej o srebrze w sztabkach.
Od lat wiadomo, iż inwestowanie w metale szlachetne jest trafną strategią lokowania oszczędności, która po pewnym czasie przynosi namacalny zysk. Najpopularniejszym w tej chwili kruszcem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, jednakże ostatnio srebro wróciło do łask coraz większego kręgu osób, zarówno tych ze sporym, jak i niewielkim portfelem, i nie jest już widziane tylko jako metal przemysłowy.
Srebrne sztabki – kruszec stosowany w różnorodnych sektorach gospodarki
Srebro istnieje w naturze 17 razy częściej niż złoto, wypada jednak zaznaczyć, iż jego cena rynkowa w porównaniu do ceny złota nie odpowiada tej proporcji i stale jest wyraźnie niższa. Nabycie srebra jest jednak dobrym pomysłem dla osób, które pragną zdywersyfikować swój portfel, a które nie posiadają środków umożliwiających nabycie sporych ilości złota. Należy jednak wiedzieć, iż z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnorodnych sektorach przemysłu co sprawia, że jego wartość silniej reaguje na przemiany zachodzące na rynku. Można to swoją drogą dostrzec studiując historię jego ceny z minionych 3 dekad. Z tej też przyczyny inwestycja oszczędności w srebro wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem strat, toteż rekomendowana jest osobom rozeznanym w bieżącej i prognozowanej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Można jednak przypuszczać, że popyt na srebro cały czas będzie wyglądał podobnie, a wraz z dynamicznym rozwojem medycyny, elektroniki czy fotowoltaiki, w których srebro jest często wykorzystywane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, być może jego cena będzie z czasem rosnąć.
Czy statystycznego Polaka stać na inwestycję w sztabki srebra?
Na wzór złota, sztabki srebra występuje w różnorodnych wagach, co pomaga stworzenie portfela, pozwalającego odsprzedaż zależnie od potrzeb małych lub dużych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego również najbardziej „na kieszeń” statystycznego Polaka, to sztabki o wadze 1 uncji trojańskiej oraz 50 g i 100 g. Rzecz jasna, jeśli zamówimy sztabkę o większym ciężarze, to wydamy na srebro mniej, powinno się aczkolwiek mieć na uwadze, iż nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej odsprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Zatem jeśli sztabki srebra mają służyć też jako zabezpieczenie finansowe na “czarną godzinę”, należy zdecydować się na zakup sztabek o różnych ciężarach, żeby mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile naprawdę potrzeba. Inną opcją jest także inwestycja w względnie droższe srebrne combibary, czyli scalone sztabki srebra o wadze 1 g dające się dowolnie rozdzielić. Minusem kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest fakt, że – w przeciwieństwie do złota – jego kupno oraz sprzedaż obarczone są VAT-em.
Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]