System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Uzyskaj więcej informacji o systemie SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT – upraszcza realizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny działający dzisiaj system tego typu. Oprócz niego m.in. w Polsce korzysta się też z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na świecie wykorzystywane są również różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]