Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Zamów monety złote.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru sporo opcji: nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z innych kruszców, różnią się od nich pod kilkoma względami. Po pierwsze monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do ważnych wydarzeń, zatem ich design niezmiernie z rzadka podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę różnią się od siebie jedynie rokiem emisji. Istotne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza waga i czystość użytego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna sprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Dodatek innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jednakże emitenci biją również monety o nominale 1/10 czy 1/2 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są przeważnie z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to redukcję ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W ofercie lokalnych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli austriackich Filharmoników Wiedeńskich, kanadyjski Liść Klonowy czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]