Na czym polega usługa faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to także idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych form pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak opiera się faktoring? Czemu jest tak efektywny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na ów sposób finansowania? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych trudności związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych rodzajów usług, a cesja długów jest tylko jedną z nich. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia kodeksu spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca wskaże, który faktoring będzie najlepszy

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę różne. Aby ustrzec się pomyłek, których efektem mogą być poważne problemy, należy starannie przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne będą wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często po prostu nie mamy. Dlatego znalezienie oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak wybrać bank, jaki zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się zawarcia nieopłacalnej umowy.