Faktury ustrukturyzowane. Więcej informacji na https://bit.ly/3z37nyQ.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – jednolity format dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, jednakże dla odpowiedniego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie w pełni klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to ważny krok do przodu głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkowicie eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – lepsze uszczelnienie systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że nie zgubią faktury (system przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat), nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz wcześniej otrzymają zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Watro wspomnieć, że obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]