Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących kursu funta w kantorach? Zajrzyj na nordiqa.com/kurs-gbp.html

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności najpierw do struktur EWG a następnie Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie przyjęła euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – silna waluta, która przetrwała wiele problemów

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, wartość funta w stosunku do euro i dolara dostrzegalnie spadła. Wiązało się to między innymi z ogłoszeniem przez znane podmioty, w tym te związane z sferą finansów, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości miejsc pracy, a co za tym idzie również spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie sporego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy dość zauważalnych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeszkodą w tym procesie stała się recesja z 2020 r. wywołana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednakże odnotować, iż funt brytyjski to niesłychanie silna waluta, będąca w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od XII w., która w samym tylko XX w. podźwignęła się po dużych spadkach wywołanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy legendarnym już ataku spekulacyjnym znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Aktualny kurs funta – nasi rodacy wciąż go szukają

Funt brytyjski jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo lokują swoje finanse. Jest tak przede wszystkim w następstwie tego, że pomimo Brexitu, większość Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie wróciła do ojczyzny i przez cały czas wspiera finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się tym samym spora grupa rodaków. Szukają oni w szczególności szczegółowych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki albo euro, ale w wielu przypadkach też statystyk historycznych wybiegających do pięciu lat wstecz. Takie analizy dostępne są np. na stronie kantoru internetowego, który uaktualnia kurs co kilka sekund. Dostęp do najświeższych danych umożliwia także obeznanym inwestorom dokonywać wymiany waluty po rentownym kursie.