Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Dowiedz się, gdzie nabyć mistyczny topaz

Niepowtarzalny blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru mogłoby się wydać, że to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień przybiera purpurowy odcień, niebieski zaś jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich kreacji

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich kreacji – doskonale prezentuje się również w pracy. Istotna okazuje się także różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać ozdoby do danego stroju.