Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli chcesz zamówić obrączki ślubne Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę

Dla wielu osób ślub jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy młodą parę do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak np. w Brazylii, w Wielkiej Brytanii, w Iranie czy w Szwecji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według niegdysiejszych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i przymierzają obrączki razem, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się subtelniejszą stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]