Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktor.
Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy zbudowany z przekładni i silnika. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.
Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają pracę konstruktorów
Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w licznych zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, toteż zawsze pojawia się pewna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak sprzęgła lub hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy różnych zestawów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy, a także do lekkich, średnich lub dużych obciążeń.
Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?
Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).
Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, transport lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, aeratory albo kolejki górskie. Duże zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę możliwych zestawów, które obecnie oferują cenieni producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]