Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Więcej o silniku szczotkowym na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Olbrzymie lub niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te silniki.

Silnik elektryczny prądu stałego – osiągnięcie najlepszych naukowców XIX wieku

Rolą silników na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych naukowców połowy XIX w., jak np. Thomas Davenport, Michael Faraday czy Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, komutatora, nieruchomego stojana oraz szczotek. Współcześnie często używane są też silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie cenione za bezszelestne działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki na prąd stały?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik CD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie damy też naszym córkom oraz synom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują również entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne DC o małej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od renomowanych światowych marek.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]